Austraalias käisin läänerannikul umbes sellises piirkonnas. Reisi eesmärk oli läbi viia rannikumere põhjataimestiku produktsioonikatsed.
Harjumatu oli jõuluaeg rohkem kui 30 kraadises soojuses. Perthi keskväljaku jõulupuu.
Perth.
Vana maailma inimeste asustus Lääne-Austraalias on võrdlemisi uus. See on Lääne-Austraalia vanim ehitis – vangitorn Fremantle linnas aastast 1831.
Jalgrattaparkla Fremantle’s.
4. jaanuaril lendasime Perthist umbes 500 km põhja poole, kust edasi vana Patroliga lõuna poole üle tulikuuma bushlandi, et jõuda Austraalia kõige läänepoolsemasse linna - Denhami
Lõputuna näiv pinnastee rahvuspargis Denhamist põhjas.
Laguuni kallas.
Tegemist ei ole vette visatud trussikutega vaid raiga. Haid ja raid tiirlesid pidevalt meie ümber kui tegime meres katseid.
Austraallased armastavad grillimist – selline väligaasigrill asus rahvuspargis kümnete kilomeetrite kaugusel asfaldteedest. Taolisi avalikult kasutatavaid grille kohtas nii linnas kui maal.
Emud.
Kakaduu.
See vaene sisalik põgenes minu eest mu enda varju sisse ja arvas, et on nähtamatu ja kaitstud.
Shell Beach – rand, kus maad ja merepõhja katavad vaid väikesed valged merekarbid. Vesi oli meres ligi 40 kraadi soe, õhk varjus 49 kraadi.
Vihmavesi sulatab merekarbid omavahel kokku ja moodustub omalaadne “kergkruusaplokk”, mida maa seest lahti lõigatakse ja ehitusmaterjalina kasutatakse.
Shark Bay on maailma suurim meriheina ala. Tume ala meres on merihein, mille kohal snorgeldades suuri merimadusid nägin, võttis kõhedaks küll.
Kuumusest virvendav õhk ja kortsu lükatud maantee.
Park Denhami linnas – kaks palmi ja mõned toolid.
Roolijoodiku unistus – drive-in viinapood Denhamis.
Need on stromatoliidid – maailma kõige ürgsema eluvormi elutegevuse tagajärg. Stromatoliite moodustavad tsüanobakterid, kelle sarnased arvatakse olevat esimesed maal tekkinud eluvormid. Nad elavad ainult mõnes üksikus kohas maailmas, kus on väga soe ja soolane vesi, üheks selliseks kohaks on Shark Bay.
Kuumus tapab! Jah, varjus oli kuni 49 kraadi sooja, päikse käes veel kõvasti rohkem. Alguses arvasin, et sellise kuumusega ei ole võimalik elada, aga mõne päevaga harjus ära ja nädal hiljem põhja pool 25 kraadi tundus väga külm ja tuli uuesti harjuda.
Soolajärv. Punase värvi annavad veele bakterid.
Austraalia suvine lumi. Soolajärve kaldale settinud sool.
Aken.
Rohupuu (grass tree).
Kalbarri rannik.
Kalbarri rannik.
Perth põleb. Ühel hommikul ärkasime sireenide ja helikopteri mürina peale. Põlema oli läinud ulatuslik metsapark Perthi linnas. Tulefront jäi vaid mõnesaja meetri kaugusele meie majast.
Lääne-Austraalias on hinnatud surfirandasid.
Lainetab. Sai lainetes hullatud ka, kui sellisesse mitme meetri kõrgusesse lainesse sattuda, siis oli tunne nagu oleks pesumasinas. Mitte et ma oleks kunagi pesumasinas olnud, aga midagi sellist see võiks olla.
Koopa lagi nagu Manhattan. Edela-Austraalias on mitmeid suuri koopaid, millest kahes sai käidud.
Need on noored stalaktiidid ehk stalaktiidivastsed. Alguses on stalaktiit peenike kõrs, kust vesi vaikselt läbi tilgub. Hiljem läheb kõrs umbe ja vesi hakkab väljastpoolt jooksma – siis hakkab stalaktiit ka jämedusse kasvama.
Lake Cave.
Possum – puude otsas elav kukkurloom. Õhtuhämaruses tulid nad karavaniparki, kus elasime, süüa nuruma.
Rannale uhutud.
Eukalüptimets.
70 m kõrgune eukalüpt, mille otsa oli rajatud vaateplatvorm. Sai ka sinna otsa ronitud, paraku paljajalu, mis oli valus kogemus.
Vaade eukalüpti otsast eukalüptikule.
Eukalüptiku varblane.
Kookaburra.
Leeuwini neem Edela-Austraalias, kus kohtuvad India ookean ja Lõunaookean.
Kängurud ei oska ennast autode eest hoida.
Kõige rohkem oli kängusid näha varahommikul.
Huvi oli vastastikune.
Hüljes Rottnesti saare rannas.
Kvokka (Setonix brachyurus) Rottnesti saarel. Kui Hollandi meremehed esimeste eurooplastena saarele jõudsid, leidsid nad eest hulgaliselt väikeseid roti ja känguru ristsugutise moodi loomi ja ristisid saare Rotipesa saareks. Saar asub meres 19 km kaugusel Fremantlest.
Kommentaare ei ole:
Postita kommentaar